تاریخ : سه شنبه, ۴ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Tuesday, 23 April , 2024
1

باسبال، ورزشی همراه با موسیقی و شبیه به والیبال

  • کد خبر : 43578
  • 14 فروردین 1403 - 16:20
باسبال، ورزشی همراه با موسیقی و شبیه به والیبال
باسبال توسط کشورهای بلژیک و اسپانیا در سال ۲۰۰۴ اختراع شد. این ورزش شبیه والیبال است ولی مقررات ژیمناستیک، فوتبال و کاپوریا نیز در آن دخالت دارند. برای آشنایی بیشتر با قوانین و مقرارت بازی باسبال با ما همراه باشید.

«صبح من» با ورزش: باسبال کاملاً شبیه به والیبال است. به استثنای ترامپولین‌هایی که بازی را شبیه به بسکتبال و حرکات ترامپولین می‌کنند، این ورزش کاملاً شبیه به والیبال است.

به گزارش مجله خبری «صبح من»، باسبال توسط کشورهای بلژیک و اسپانیا در سال ۲۰۰۴ اختراع شد. از آنجایی که این ورزش جدید است هنوز جام جهانی و تیم ملی برای آن به وجود نیامده است.

این ورزش شبیه والیبال است ولی مقررات ژیمناستیک، فوتبال و کاپوریا نیز در آن دخالت دارند. در هر طرف زمین بازی یک ترامبولین و چند مانع بادی وجود دارد.

بازیکنان باسبال با انجام حرکات آکروبات و پرش‌های پی در پی همراه با موسیقی باید توپ را از تور عبور دهند. زمین بازی ترکیبی از صفحات بادی و ترامپولین است که توسط یک تور به دو قسمت تقسیم می‌شود.

قوانین و مقررات بازی باسبال

هر یک از تیم‌ها از سه تا پنج بازیکن تشکیل می‌شوند. بازیکن مهاجم روی ترامپولین قرار می‌گیرد و دیگر بازیکنان بر روی مانع‌های زمین بازی در نزدیکی او قرار می‌گیرند. تیم مهاجم به تیمی است که توپ را در اختیار دارد. مهاجم تلاش می‌کند حمله را آغاز نماید.

بازیکنان برای ضربه زدن به توپ باید روی ترامپولین جهش کنند. حمله زمانی شروع می‌شود که یکی‌از بازیکنان مدافع توپ را به سوی مسیری نشانه رود که بازیکن تیم مهاجم بتواند به آن ضربه بزند و توپ را از روی تور به سمت دیگر برگرداند. تیم مدافع باید ضربه مهاجم را مسدود کند.

بازیکنان کنار تور زمین تا بالاترین نقطه‌ای که می‌توانند، بالا می‌پرند تا مانع از زدن ضربه به وسیله بازیکن مهاجم شوند. در صورتی که توپ در زمین رقیب قرار گرفت یک امتیاز به تیم مهاجم داده می‌شود.

اگر توپ از بالا یا کنار تور وارد زمین شود، بازیکنان برای دفع توپ می‌توانند از ضربه با پا و ساعد برای دفاع استفاده کنند. هر تیم برای برگرداندن توپ حداکثر هشت تماس با توپ می‌تواند داشته باشد. تماس با توپ می‌تواند با هر نقطه‌ای از بدن بازیکنان صورت گیرد.

بعد از هربار دفع موفقیت آمیز، تیم برای حمله آماده می‌شود. بازی به همین ترتیب ادامه می‌یابد تا اینکه توپ به داخل محدوده امتیاز برخورد کند.

زمانی که توپ از مدافعان عبور کرده و به سطح میدان اصابت می‌کند، تیم مهاجم صاحب یک امتیاز می‌شود. برخورد توپ به ترامپولین حریف سه امتیاز و اصابت توپ به موانع بادی یک امتیاز دارد.

در صورت برخورد توپ با دیواره باسبال یا همان حلقه بادی دور ترامبولین، بازی ادامه پیدا می‌کند.

نحوه سرویس زنی در باسبال

مانند والیبال در باسبال نیز هر تیمی که امتیاز بگیرد، سرویس می‌زند. در صورتی که تیم امتیاز گیرنده به نقطه قبلی سرویس بزند، بازیکن قبل باید این کار را انجام دهد.

اگر به نقطه قبلی سرویس نزد، بازیکنان تیم در جهت حرکت عقربه‌های ساعت جایشان را تغییر می‌دهند. در هر بازی سه ست انجام می‌شود و تیمی که با دو امتیاز اختلاف به امتیاز ۲۵ برسد برنده ست است.

اخبار «صبح من» را در بله و ایتا دنبال کنید:
کانال «صبح من» در بله:
https://ble.ir/sobheman
کانال «صبح من» در ایتا:
https://eitaa.com/Sobheman

لینک کوتاه : https://sobheman.com/?p=43578

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.