تاریخ : چهارشنبه, ۵ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Wednesday, 24 April , 2024
1

بازی‌های محلی استان همدان

  • کد خبر : 43223
  • 11 فروردین 1403 - 14:20
بازی‌های محلی استان همدان
بازی های محلی همیشه برای افراد مختلف جالب به نظر می‌رسد. هر شهر و روستایی با توجه به فرهنگ و سنت خود دارای بازی‌های محلی مختص به خود است. در این جا با بازی‌های استان همدان آشنا می‌شویم.

«صبح من» با دانستنی‌ها: بازی های محلی همیشه برای افراد مختلف جالب به نظر می‌رسد. هر شهر و روستایی با توجه به فرهنگ و سنت خود دارای بازی‌های محلی مختص به خود است. در این جا با بازی‌های استان همدان آشنا می‌شویم.

به گزارش مجله خبری «صبح من»، بازی های محلی استان همدان عبارتند از: آبجی گلبهار، آقا سلام، اتلماقویش، الک زنبه، اینچیله بادام قاجده بیردام، بازی قلاغه، ترکه‌بازی، تنوره تنوره، دُرنه، دستمال گوتورده، دوز، زو، شاتی‌شوتی، صید و حصار، قاپ‌بازی، قِدبازی، کمربازی، کوف‌بازی، گوشله (کوزه)، گوی‌بازی، لنگه، مورچه‌داره، یک قل دوقل و …

اتلما قویش

دو تن از بازیکنان مقابل هم روی زمین می‌نشینند و یکی از پاهای خود را به‌طرف هم دراز می‌کنند به‌ طوری‌که کف پای آنها به‌هم بچسبد و پنجه ٔ پاهای آنها به‌طرف بالا باشد. بازیکنان دیگر از روی آن می‌پرند. پس از هر پرش چیزی بر ارتفاع پاها اضافه می‌شود. نوبت بعد پای دیگر خود را روی پای قبلی می‌گذارند. بعد پنجه ٔ یک دست، سپس پنجه ٔ دست دیگر به‌همین ترتیب، طبعاً هرچه بر ارتفاع اضافه می‌شود پریدن از روی آن دشوارتر می‌شود. بعد از چند نوبت برای افزودن بر ارتفاع از نیروهای کمکی استفاده می‌کنند. هرکس در هنگام پریدن پایش به مانع اصابت کند، سوخته است و از بای کنار می‌رود و برنده کسی است که بدون خطا از روی تمام موانع بپرد.

بازی‌های محلی استان همدان

دُرنه (روستاهای اطراف نهاوند)

دایره‌ای به قطر ۴-۵ متر می‌کشند و چهارنفر روی خط می‌ایستند و چهار شلاق را زیر پای خود روی محیط دایره قرار می‌دهند. بازیکنان گروه دیگر سعی می‌کنند به این گروه حمله کنند و شلاق را از زیر پای آنها بیرون بکشند و دُرنه کنند یعنی با کمربند به آنها حمله کنند که اگر موفق شوند افراد گروه داخل دایره پس از کتک خوردن با شلاق بیرون می‌آیند و جای خود را با گروه دیگر عوض می‌کنند.

بازی‌های محلی استان همدان

زو (نهاوند)

بازیکنان به دو گروه مساوی تقسیم می‌شوند و زمین بازی را که مستطیل شکل است به دو بخش تقسیم می‌کنند که هر بخش متعلق به یک گروه خواهد بود. به قید قرعه یک گروه بازی را آغاز می‌کند. یکی از افراد این گروه باید به زمین گروه رقیب وارد شود و در حالی‌که با یک نفس زو می‌کشد سعی کند افراد گروه مقابل را بزند و به زمین خود برگردد، بدون آنکه نفس تازه کند. اگر قبل از برگشتن به زمین خود نفس آن تمام شد یا توسط بازیکنان گروه رقیب دستگیر شد سوخته است. ولی اگر توانست کسی را بزند و برگردد آن بازیکن می‌سوزد و از بازی کنار می‌رود. این بازی تا سوختن بازیکنان یک گروه ادامه پیدا می‌کند. هر گروه که امتیاز بیشتری کسب کند برنده است.

بازی‌های محلی استان همدان

قِدبازی (همدان)

بازیکنان پول را به دیوار (سنگی یا آجری) می‌زنند و رها می‌کنند. هرکس بتواند با این طریق و استادی خاص، پول خود را به اندازه ٔ ‘یک وجب یا چارانگی یا شستی ‘ نزدیک پول دیگران بی‌اندازد، نسبت به اندازه‌ها مقداری پول برنده می‌شود .

اخبار «صبح من» را در بله و ایتا دنبال کنید:
کانال «صبح من» در بله:
https://ble.ir/sobheman
کانال «صبح من» در ایتا:
https://eitaa.com/Sobheman

لینک کوتاه : https://sobheman.com/?p=43223

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.