تاریخ : شنبه, ۲۳ تیر , ۱۴۰۳ Saturday, 13 July , 2024
0

تکنولوژی هایی که دنیا را تکان خواهند داد

  • کد خبر : 8915
  • 01 اسفند 1401 - 15:36
تکنولوژی هایی که دنیا را تکان خواهند داد
با این تکنولوژی های عالی پنج سال آینده شاهد پیشرفت‌های عمیقی در رسیدگی به این چالش‌ها خواهیم بود، زیرا کارآفرینان، جامعه سرمایه‌گذاری و بزرگترین سازمان‌های تحقیق و توسعه سازمانی در جهان بر توسعه و استقرار راه‌حل‌هایی تمرکز می‌کنند که نتایج ملموسی را ارائه می‌دهند.برخی از این تکنولوزی های بی نظیر و دگرگون کننده زندگی در ادامه مطلب امده است ،آنها را بخوانید و با ماهیت شان  آشنا شوید .

«صبح من» با فناوری: با این تکنولوژی های عالی پنج سال آینده شاهد پیشرفت‌های عمیقی در رسیدگی به این چالش‌ها خواهیم بود، زیرا کارآفرینان، جامعه سرمایه‌گذاری و بزرگترین سازمان‌های تحقیق و توسعه سازمانی در جهان بر توسعه و استقرار راه‌حل‌هایی تمرکز می‌کنند که نتایج ملموسی را ارائه می‌دهند.برخی از این تکنولوزی های بی نظیر و دگرگون کننده زندگی در ادامه مطلب امده است ،آنها را بخوانید و با ماهیت شان  آشنا شوید .

به گزارش صبح من، دیدن سرعت و پتانسیل تحول‌آفرین فناوری‌های نوآورانه امروزی که برای حل فوری‌ترین مشکلات جهان مانند تغذیه جمعیت جهانی و رو به رشد به کار می‌روند، بسیار هیجان‌انگیز است. بهبود دسترسی و کیفیت مراقبت های بهداشتی؛ و کاهش قابل توجه انتشار کربن برای جلوگیری از اثرات منفی تغییرات آب و هوا.

تولید بهینه شده با هوش مصنوعی

 سفرهای جهانی قابل توجه و زنجیره تامین غیرشفاف بخشی از وضعیت موجود امروزی است که منجر به اتلاف مقادیر زیادی انرژی، مواد و زمان می شود. شرکت هایی که تا حدودی با تعطیلی طولانی مدت سفرهای بین المللی و منطقه ای توسط COVID-19 تسریع شده اند، شرکت هایی که محصولات را طراحی و تولید می کنند، به سرعت فناوری های مبتنی بر ابر را برای جمع آوری، تبدیل هوشمندانه، و ارائه متنی محصول و داده های پردازش از خطوط تولید در سراسر خود اتخاذ خواهند کرد.

زنجیره های تامین تا سال ۲۰۲۵، این جریان فراگیر از داده ها و الگوریتم های هوشمندی که آن را به هم می ریزند، خطوط تولید را قادر می سازد تا به طور مداوم به سمت سطوح بالاتر خروجی و کیفیت محصول بهینه شوند – و ضایعات کلی در تولید را تا ۵۰ درصد کاهش می دهد. در نتیجه، ما از محصولات با کیفیت بالاتر، تولید سریعتر، با هزینه کمتر برای جیب ما و محیط زیست لذت خواهیم برد.

تکنولوژی تحول گسترده انرژی

در سال ۲۰۲۵، ردپای کربن از نظر اجتماعی غیرقابل قبول تلقی خواهد شد. همه‌گیری کووید-۱۹ توجه عموم را بر نیاز به اقدام برای مقابله با تهدیداتی که به شیوه زندگی، سلامت و آینده ما وارد می‌کند متمرکز کرده است. توجه عمومی منجر به تغییرات رفتاری و سیاست‌های دولت می‌شود و ردپای کربن به موضوعی برای بررسی جهانی تبدیل می‌شود. افراد، شرکت‌ها و کشورها به دنبال سریع‌ترین و مقرون‌به‌صرفه‌ترین راه‌ها برای رسیدن به صفر خالص خواهند بود – حذف ردپای کربن خود.

ایجاد یک آینده پایدار و خالص از طریق یک تحول انرژی گسترده که به طور قابل توجهی انتشار کربن در جهان را کاهش می دهد و از طریق ظهور یک صنعت مدیریت کربن عظیم که دی اکسید کربن را جذب، استفاده و حذف می کند، ساخته خواهد شد. ما شاهد تنوع فناوری‌های جدید خواهیم بود که هم با هدف کاهش و هم حذف گازهای گلخانه‌ای در جهان انجام می‌شوند – موجی از نوآوری را برای مقایسه با انقلاب‌های صنعتی و دیجیتالی گذشته به راه انداخته‌اند.

 عصر جدیدی از محاسبات

تا سال ۲۰۲۵، محاسبات کوانتومی از مراحل ابتدایی خود فراتر خواهد رفت و اولین نسل از دستگاه های تجاری قادر به حل مشکلات معنی دار و واقعی خواهند بود. یکی از کاربردهای اصلی این نوع جدید کامپیوتر، شبیه‌سازی واکنش‌های شیمیایی پیچیده است، ابزاری قدرتمند که راه‌های جدیدی را در توسعه دارو باز می‌کند. محاسبات شیمی کوانتومی همچنین به طراحی مواد جدید با خواص مطلوب کمک می کند، به عنوان مثال کاتالیزورهای بهتر برای صنعت خودروسازی که انتشار گازهای گلخانه ای را کاهش می دهد و به مبارزه با تغییرات آب و هوایی کمک می کند.

در حال حاضر، توسعه داروها و مواد عملکردی به شدت به آزمون و خطا متکی است، به این معنی که یک فرآیند تکراری، زمان‌بر و بسیار پرهزینه است. کامپیوترهای کوانتومی ممکن است به زودی بتوانند این را تغییر دهند. آنها به طور قابل توجهی چرخه های توسعه محصول را کوتاه می کنند و هزینه های تحقیق و توسعه را کاهش می دهند.

تغییر پارادایم مراقبت های بهداشتی به پیشگیری بیماری ها از طریق رژیم غذایی

تا سال ۲۰۲۵، سیستم های مراقبت های بهداشتی رویکردهای بهداشتی پیشگیرانه تری را بر اساس علم در حال توسعه پشت فواید سلامتی رژیم های غذایی غنی از گیاه و مواد مغذی اتخاذ خواهند کرد. این روند توسط فناوری مبتنی بر زیست‌شناسی مبتنی بر هوش مصنوعی و سیستم‌ها فعال می‌شود که به طور تصاعدی دانش ما را در مورد نقش مواد غذایی گیاهی خاص در سلامت انسان و نتایج عملکردی خاص افزایش می‌دهد.

پس از همه گیری کرونا در سال ۲۰۲۰، مصرف کنندگان از اهمیت سلامت اساسی خود آگاه تر خواهند شد و به طور فزاینده ای برای کمک به حمایت از دفاع طبیعی خود، غذای سالم تری را مطالبه خواهند کرد. با داشتن درک عمیق‌تر از تغذیه، صنعت غذای جهانی می‌تواند با ارائه طیف وسیع‌تری از گزینه‌های محصول برای حمایت از نتایج بهینه سلامت پاسخ دهد. صنعت مراقبت های بهداشتی می تواند با ترویج هوش گیاهی زمین برای زندگی انعطاف پذیرتر و تشویق مردم به مراقبت از خود در تلاش برای کاهش هزینه های ناپایدار پاسخ دهد.

تکنولوژی جدید در مدیریت سرطان

فناوری داده ها را هدایت می کند، داده ها دانش را کاتالیز می کند و دانش توانمندسازی را امکان پذیر می کند. در دنیای فردا، سرطان مانند هر بیماری مزمن سلامتی مدیریت می شود – ما قادر خواهیم بود دقیقاً آنچه را که ممکن است با آن روبرو شویم شناسایی کنیم و برای غلبه بر آن قدرت پیدا کنیم.

به عبارت دیگر، یک راه جدید در نحوه مدیریت سرطان پدیدار خواهد شد. ما شاهد غربالگری زودهنگام و پیشگیرانه تر با نوآوری های تشخیصی بهبود یافته خواهیم بود، مانند فناوری توالی یابی بهتر ژنوم یا بیوپسی مایع، که نویدبخش آسانی آزمایش، دقت بالاتر و در حالت ایده آل با هزینه مقرون به صرفه است. تشخیص زودهنگام و مداخله در انواع شایع سرطان نه تنها جان انسان ها را نجات می دهد، بلکه بار مالی و عاطفی ناشی از کشف دیررس را کاهش می دهد.

ما همچنین شاهد انقلابی در درمان به وسیله فناوری خواهیم بود. ویرایش ژن و ایمونوتراپی که عوارض جانبی کمتری به همراه داشته باشد، پیشرفت بیشتری داشته است. با پیشرفت‌هایی که در غربالگری زودهنگام و درمان دست به دست هم داده‌اند، سرطان دیگر کلمه نفرین‌شده‌ای نخواهد بود که چنین ترسی را در میان مردم برانگیزد.

محو شدن فاصله های ایفیزیکی و مجازی با دیگران

یکی از چیزهایی که همه گیری کنونی به ما نشان داده است این است که فناوری چقدر برای حفظ و تسهیل ارتباطات مهم است – نه صرفاً برای اهداف کاری، بلکه برای ایجاد ارتباطات عاطفی واقعی. در چند سال آینده، با فناوری هوش مصنوعی ساخته شده برای اتصال افراد در سطح انسانی و نزدیک‌تر کردن آنها به یکدیگر، حتی زمانی که از نظر فیزیکی از هم دور هستند، می‌توان انتظار داشت که این پیشرفت تسریع شود. مرز بین فضای فیزیکی و مجازی برای همیشه محو خواهد شد.

برای ارائه جایگزین‌های کاملا دیجیتالی، فراتر از پخش زنده ساده به تجربه‌های کامل. با این حال ارائه این خدمات ساده نیست – حریم خصوصی داده ها باید در اولویت قرار گیرد تا اطمینان در بین مصرف کنندگان ایجاد شود. در آغاز همه‌گیری کووید-۱۹، ما شاهد نگرانی‌های زیادی در مورد امنیت شرکت‌های ویدئو کنفرانس بودیم. این نگرانی‌ها راه به جایی نمی‌برد و با افزایش اتصال دیجیتال، برندها به سادگی نمی‌توانند چیزی کمتر از شفافیت کامل و کنترل بر داده‌های خود را به کاربران ارائه دهند.

تکنولوژی درک اسرار میکروسکوپی پنهان بر روی سطوح

هر سطح روی زمین حاوی اطلاعات پنهانی است که برای جلوگیری از بحران های مرتبط با بیماری همه گیر، چه در حال حاضر و چه در آینده، ضروری است. محیط ساخته شده، جایی که انسان ۹۰ درصد از زندگی خود را در آن سپری می کند، مملو از میکروبیوم های طبیعی است که از اکوسیستم های باکتریایی، قارچی و ویروسی تشکیل شده است. فناوری که توانایی ما برای نمونه‌برداری، دیجیتالی کردن و تفسیر سریع داده‌های میکروبیوم را تسریع می‌کند، درک ما را از نحوه انتشار پاتوژن‌ها تغییر خواهد داد.

افشای این لایه داده‌های میکروبیوم نامرئی، امضاهای ژنتیکی را شناسایی می‌کند که می‌تواند زمان و مکان افراد و گروه‌ها را در حال ریختن پاتوژن‌ها پیش‌بینی کند، کدام سطوح و محیط‌ها بیشترین خطر انتقال را دارند و چگونه این خطرات تحت تأثیر اقدامات ما قرار می‌گیرند و در طول زمان تغییر می‌کنند. ما فقط سطح آنچه را که بینش داده های میکروبیوم ارائه می دهد بررسی می کنیم و طی پنج سال آینده شاهد تسریع آن خواهیم بود.

این بینش‌ها نه تنها به ما کمک می‌کند تا از همه‌گیری‌ها اجتناب کنیم و به آن واکنش نشان دهیم، بلکه بر نحوه طراحی، عملکرد و پاکسازی محیط‌هایی مانند ساختمان‌ها، اتومبیل‌ها، متروها و هواپیماها تأثیر می‌گذارد، علاوه بر اینکه چگونه از فعالیت‌های اقتصادی بدون قربانی کردن سلامت عمومی حمایت می‌کنیم.

لینک کوتاه : https://sobheman.com/?p=8915

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.