تاریخ : شنبه, ۲۳ تیر , ۱۴۰۳ Saturday, 13 July , 2024
1

راهکارهایی برای ضدعفونی کردن گوشی موبایل

  • کد خبر : 6638
  • 10 بهمن 1401 - 14:13
راهکارهایی برای ضدعفونی کردن گوشی موبایل
موبایل تمایل زیادی برای جذب میکروب ، ویروس ، باکتری و کثیفی دارد و می‌تواند شما یا دیگران را مریض کند . بنابراین شما باید موبایل خود را تمیز کنید و به‌صورت منظم ضدعفونی کرده تا از ایجاد بیماری و انتقال ویروس و میکروب جلوگیری کنید .برای تمیز کردن ساده ، می‌توانید با آب و صابون این کار را انجام دهید ، اما برای ضدعفونی کردن نیاز به الکل یا پدهای ضدعفونی‌کننده دارید که در ادامه تمامی موارد را توضیح خواهیم داد .

«صبح من» با زندگی: موبایل تمایل زیادی برای جذب میکروب ، ویروس ، باکتری و کثیفی دارد و می‌تواند شما یا دیگران را مریض کند . بنابراین شما باید موبایل خود را تمیز کنید و به‌صورت منظم ضدعفونی کرده تا از ایجاد بیماری و انتقال ویروس و میکروب جلوگیری کنید .

به گزارش صبح من، برای تمیز کردن ساده ، می‌توانید با آب و صابون این کار را انجام دهید ، اما برای ضدعفونی کردن نیاز به الکل یا پدهای ضدعفونی‌کننده دارید که در ادامه تمامی موارد را توضیح خواهیم داد .

ضدعفونی کردن ساده

موبایل را خاموش کرده و از شارژر را نیز جدا کنید . حتماً گوشی خود را خاموش‌کنید تا در حین تمیز کردن آسیبی به آن وارد نشود . کشیدن شارژر را نیز فراموش نکنید ، زیرا خطرناک است .

قاب گوشی را جدا کنید . بیشتر باکتری‌ها در پست قاب گوشی جمع می‌شوند ، بنابراین حتماً قبل از شروع به تمیز کردن ، قاب گوشی را جدا کنید . اگر قاب شما چندتکه است ، تکه‌های آن را نیز از یکدیگر جدا کنید و هرکدام را جدا تمیز کنید .

در هنگام تمیز کردن گوشی و قاب گوشی را بافاصله از یکدیگر قرار دهید تا دوباره آلوده نشوند و حواستان به گوشی باشد ، زیرا بدون قاب به‌سادگی صدمه می‌بیند .

چند قطره مایع ظرفشویی در یک‌کاسه آب بریزید . کاسه کوچکی را آب گرم پرکرده و ۱ الی ۲ قطره مایع ظرفشویی داخل بریزید و مقداری هم بزنید تا کاملاً حل شود .

بهتر است از مایع آنتی باکتریال استفاده کنید ، زیرا بیشتر می‌تواند میکروب‌ها را بکشد . همچنین می‌توانید از مایع دستشویی نیز استفاده نماید .

دستمال مایکروفایبر را به محلول آغشته نموده و آب اضافی آن را بچلانید . دستمال را کاملاً در محلول فروبرده و بگذارید تا خوب اشباع شود ، سپس آب اضافی آن را بچلانید .

از دستمال‌کاغذی ، دستمال توالت یا پدهای زبر ( دستمال زبر ) استفاده نکنید ، زیرا می‌تواند باعث آسیب رساندن به صفحه موبایل شما شود .

با ملایمت دستمال را روی صفحه بکشید تا میکروب‌های آن از بین بروند . از صفحه موبایل شروع کنید و با حرکات چرخشی تمامی موبایل را تمیز کنید . اطراف میکروفن و دکمه‌ها را به‌دقت پاک‌کنید ، زیرا ممکن است آب داخل آب بماند و به گوشی شما آسیب وارد شود .

بعد از تمیز کردن صفحه ، گوشی را برگردانید و پشت آن را نیز تمیز کنید . اگر گوشی شما ضد آب است از تمیز کردن و خیس شدن قسمت‌های مختلف گوشی نگرانی‌ای نداشته باشید و خوب آن‌ها را تمیز کنید .

با حوله هرگونه رطوبت باقی‌مانده را خشک‌کنید . گوشی را روی دستمال خشک مایکرو فایبر دیگری بگذارید و سطح آن را خشک‌کنید . حتماً مطمئن شوید که هیچ‌گونه آبی روی گوشی باقی نماند ، زیرا می‌تواند باعث ایجاد آسیب به گوشیِ شما شود .

قاب موبایل را در محلول تمیزکننده بشورید . دستمال مایکروفایبر را داخل محلول تمیزکننده کرده و آب آن را کامل بگیرید . خارج و داخل قاب گوشی را تمیز کنید تا هرگونه کثیفی یا خاک داخل و خارج آن را تمیز کرده باشید . روی گوشه‌ها تمرکز کنید ، زیرا باکتری‌ها در این مکان‌ها به‌سادگی جمع می‌شوند و می‌توانید با تمیز کردن گوشه‌های داخلی قاب گوشی ، گوشی را ضدعفونی کنید .

با توجه به نوع قاب گوشی می‌توانید آن را داخل محلول تمیزکننده بگذارید یا نگذارید . حواستان باشد که بیشتر قاب‌ها با این کار آسیب می‌بینند . همچنین می‌توانید از مسواک نیز برای تمیز کردن قاب کمک بگیرید .

اگر قاب گوشی چرمی دارید ، بعد از تمیز کردن از مرطوب‌کننده چرم روی آن استفاده کنید تا نرم باقی بماند .

ضدعفونی کردن با الکل

موبایل را خاموش کرده و از شارژر نیز جدا کنید . حتماً گوشی خود را خاموش‌کنید تا در حین تمیز کردن آسیبی به آن وارد نشود . کشیدن شارژر را نیز فراموش نکنید ، زیرا خطرناک است .

قاب گوشی را جدا کنید . بیشتر باکتری‌ها در پست قاب گوشی جمع می‌شوند ، بنابراین حتماً قبل از شروع به تمیز کردن ، قاب گوشی را جدا کنید . اگر قاب شما چندتکه است ، تکه‌های آن را نیز از یکدیگر جدا کنید و هرکدام را جدا تمیز کنید .

در هنگام تمیز کردن گوشی و قاب گوشی را بافاصله از یکدیگر قرار دهید تا دوباره آلوده نشوند و حواستان به گوشی باشد ، زیرا بدون قاب به‌سادگی صدمه می‌بیند .

میزان مساوی الکل و آب گرم را با یکدیگر مخلوط‌کنید . از الکل سفید ( اتانول ) با خلوص حداقل ۶۰ تا ۷۰ درصد استفاده کنید ، زیرا با این کار به‌صورت مؤثر بیشتر میکروب‌ها را می‌کشید .

الکل و آب گرم را داخل کاسه‌ای ریخته و به‌خوبی هم بزنید تا کاملاً مخلوط شوند .

هشدار : باگذشت زمان ، الکل می‌تواند لایه محافظ روی صفحه گوشیِ شمارا از بین ببرد ( هر چند بیشتر افراد از گلس استفاده میکنند و مشکلی ایجاد نخواهد شد ) . این لایه از ماندن اثرانگشت و آسیب دیدن موبایل با آب جلوگیری می‌کند ، بنابراین از این روش کم استفاده کنید .

دستمال مایکروفایبر را در محلول نمناک کنید . از دستمال مایکروفایبر بدون پرز استفاده کنید تا باعث خط انداختن روی صفحه گوشی شما نشود . دستمال را کاملاً در محلول فروبرده و بگذارید تا خوب اشباع شود ، سپس آب اضافی آن را بچلانید .

از دستمال‌کاغذی ، دستمال توالت یا پدهای زبر ( دستمال زبر ) استفاده نکنید ، زیرا می‌تواند باعث آسیب رساندن به صفحه موبایل شما شود .

سطح گوشی را از بالا به پایین تمیز کنید . با حرکات دایره‌ای شکل و فشار دادن ملایم این کار را انجام دهید . به‌آرامی سراغ جای سوکت ها ، دکمه‌ها و اسپیکر بروید ، حواستان باشد که محلول الکل وارد گوشی شما نشود و آن را خراب نکند . گوشی خود را برگردانید و پشت آن را نیز همین‌گونه تمیز کنید .

حواستان باشد که قبل از شروع کردن به تمیز کردن گوشی ، دستهای خود را بشورید . زیرا نمی‌خواهید تا دوباره آن را آلوده کنید .

ضد عفونی کردن با پدهای تمیزکننده

از پدهای تمیزکننده برای زمانی که بیرون از خانه هستید استفاده کنید . به دنبال پدهایی باشید که مخصوص تمیز کردن وسایل الکترونیکی هستند تا کمترین آسیب را به گوشی خود برسانید . تمامی قسمت‌های گوشی را دستمال بکشید تا کاملاً تمیز شود .

روی درزهای تنگ یا شکاف‌های کوچک تمرکز کنید ، زیرا مکان‌هایی هستند که باکتری‌ها تمایل دارند در آن‌ها جمع شوند . دستمال را داخل قسمت‌های داخلی گوشی فرو نکنید ، زیرا ممکن است به آنها آسیب وارد کنید .

پدهای تمیزکننده قطعات الکتریکی عموماً ۹۹% باکتری‌ها و ویروس‌های روی موبایل را از بین می‌برند .

حرفه‌ای‌ها چه میگویند : از پدهای الکلی می‌توانید روی موبایل و قاب آن استفاده کنید ، اما از مواد دیگری مانند مشروبات الکلی ، سرکه یا آمونیاک استفاده نکنید ، زیرا مؤثر بودن آن‌ها را سازمان جهانی بهداشت تأیید نکرده است . همچنین لامپ‌های UV نمی‌توانند سطوح را ضدعفونی کنند .

موبایل خود را با دستمال مایکروفایبر دیگری خشک‌کنید . دستمال مایکروفایبر را پهن کنید و گوشی را در وسط آن قرار دهید . با فشار ملایم ، هرگونه رطوبت باقی‌مانده را خشک‌کنید . مطمئن شوید که موبایل را کاملاً خشک‌کنید تا آسیبی به آن وارد نشود .

اگر از پدهای تمیزکننده استفاده می‌کنید ، نیازی به خشک‌کردن ندارید .

با محلول الکلی قاب موبایل را ضدعفونی کنید . دستمال مایکروفایبر را داخل محلول تمیزکننده کرده و آب آن را کامل بگیرید . خارج و داخل قاب گوشی را تمیز کنید تا هرگونه کثیفی یا خاک داخل و خارج آن را تمیز کرده باشید . روی گوشه‌ها تمرکز کنید ، زیرا باکتری‌ها در این مکان‌ها به‌سادگی جمع می‌شوند و می‌توانید با تمیز کردن گوشه‌های داخلی قاب گوشی ، گوشی را ضدعفونی کنید .

الکل را روی قاب چرم استفاده نکنید ، زیرا باعث خشک شدن آن می‌شود .

اگر تمیز کردن قاب سخت بود و خیلی کثیف بود ، از مسواک با دندانه‌های سفت نیز می‌توانید استفاده کنید .

جلوگیری از میکروب گرفتن دست و گوشی

دستان خود را مرتباً بشورید ، زیرا باکتری‌ها نمی‌توانند به موبایل شما منتقل شوند . همیشه با آب گرم و صابون دستان خود را بشورید تا به کشتن باکتری‌های بیشتر کمک کرده باشید . بگذارید حداقل ۲۰ ثانیه کف صابون روی دستانتان بماند . حتماً مطمئن شوید که پشت دستان ، بین انگشتان و زیر ناخن‌ها را نیز تمیز کنید . در پایان صابون را با آب گرم آبکشی نمایید .

همیشه قبل از غذا خوردن ، درمان زخم یا کمک به فرد بیمار دست خود را بشورید . بعد از دستشویی و تخلیه بینی نیز دستان خود را بشورید .

هشدار : از عطسه و سرفه کردن در دستان خود ( گرفتن دستان جلوی دهان ) خودداری کنید ، زیرا بیشتر باعث پخش شدن میکروب‌ها و باکتری‌ها می‌شوید .

از ضدعفونی کنند دستان استفاده کنید . اگر نمی‌توانید دستان خود را بشورید ، به دنبال ضدعفونی‌کننده‌ای باشید که حاوی حداقل ۶۰% الکل داشته باشد ، زیرا این مقدار الکل برای از بین بردن باکتری‌ها و ویروس‌ها مؤثر است .

به‌اندازه یک سکه ضدعفونی‌کننده روی کف دست ریخته و دستان خود را به یکدیگر بمالید ، حتماً مطمئن شوید که بین انگشتان و زیر ناخن‌ها را نیز به آن آغشته می‌کنید . به مالیدن ضدعفونی‌کننده تا زمانی که کاملاً جذب پوست شود ادامه دهید .

ممکن است ضدعفونی کردن دست تمامی میکروب‌های روی دست را نکشد . در صورت امکان دستان خود را بشورید تا اینکه از ضدعفونی‌کننده دست استفاده کنید ، زیرا تمیز کردن و ضدعفونی را بهتر انجام می‌دهد .

از هدفون یا هندزفری استفاده کنید تا موبایل را از صورت خود دورنگه‌دارید . با این کار دیگر موبایل شما با صورتتان تماس نداشته و انتقال ویروس ، میکروب و باکتری کمتر انجام می‌شود .

اگر هندزفری ندارید ، موبایل را مقداری دور از صورت نگه‌دارید یا اسپیکر موبایل را روشن کنید و با آن صحبت کنید .

در صورت امکان موبایل را با خود داخل دستشویی نبرید . در صورت امکان آموبایل را در مکان دیگری بگذارید و اگر چاره‌ای نبود تا زمانی که دستان خود را نشسته‌اید و خشک نکرده‌اید به آن دست نزنید .

نکات

۱ – سعی کنید حداقل هفته‌ای یک‌بار موبایل خود را ضدعفونی کنید تا شانس گسترش میکروب را کاهش دهید .

۲ – بعد از استفاده از تلفن همراه ، صورت خود را لمس نکنید . با این کار شما کمتر تمایل به گسترش باکتری و مریض شدن خواهید داشت .

۳ – از سرکه به‌عنوان ضدعفونی‌کننده استفاده نکنید ، زیرا تأثیر آن در مقابل ویروس‌ها و باکتری‌ها پایین است ( ۸۰ تا ۹۰ درصد ) و تمامی آن‌ها را از بین نمی‌برد .

لینک کوتاه : https://sobheman.com/?p=6638

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.