تاریخ : شنبه, ۲۶ خرداد , ۱۴۰۳ Saturday, 15 June , 2024
1

گام به گام با تمیز کردن یخچال به صورت ساده و اصولی

  • کد خبر : 4658
  • 24 دی 1401 - 15:05
گام به گام با تمیز کردن یخچال به صورت ساده و اصولی
قفسه‌ها، کشو‌ها و دیگر سطوح را با یک اسفنج نرم و مایع ظرف شویی مناسب بشویید. بعد از شستشو با یک دستمال نرم وسایل را خوب خشک کنید. وسایل یخچال را نباید داخل ماشین ظرفشویی قرار دهید. قفسه‌های شیشه‌ای سرد را با آب گرم نشویید. تغییر دمای ناگهانی می‌تواند شیشه را بشکند.

«صبح من» با ترفندها: داشتن یخچالی تمیز در آشپزخانه، برای سالم نگه‌داشتن مواد غذایی ضروری است. باکتری‌ها و کپک‌ها در مناطق پنهانی که رطوبت وجود دارد رشد و تکثیر پیدا می‌کنند و می‌توانند به راحتی در مواد غذایی و نوشیدنی‌هایی که در یخچال نگهداری می‌شود پخش شوند. از این رو برای نگهداری بلند مدت از مواد غذایی در یخچال نیاز است تا به صورت دوره‌ای یخچال خود را تمیز کنید.

به گزارش «صبح من»، در اینجا قصد داریم تا شما را با نکاتی ساده و سریع برای تمیز کردن آن آشنا می‌کنیم. با ما همراه شوید.

 تمیز کردن یخچال به‌صورت مرحله به مرحله

هنگامی که تمامی مواد تمیزکننده کننده آشپزخانه خود را در اختیار دارید (به غیر از ضدعفونی‌ کننده‌ها)، وقت آن است که بهترین روش‌های تمیز کردن یخچال را بشناسید. در قسمت پایین برخی از این روش‌ها توضیح داده شده است:

وسایل مورد نیاز:

آب

کیسه‌های خنک‌کننده

سطل

جوش‌شیرین

پارچه‌های نرم

پاک‌کننده چندمنظوره

سرکه سفید

سطل زباله

 مرحله اول: تمیز کردن داخل یخچال

در این مرحله از تمیز کردن یخچال ابتدا باید تمام مواد غذایی درون یخچال را از آن خارج کرده و روی میز یا کابینت آشپزخانه قرار دهید. دقت کنید که دمای آشپزخانه خیلی گرم نباشد و باعث خراب شدن مواد غذایی بیرون از یخچال نشود. روشن کردن کولر، مخصوصا در ماه‌های گرم تابستان می‌تواند به سالم ماندن مواد غذایی در این مواقع کمک کند.

 هر گونه نوشیدنی یا مواد غذایی که بیشتر از سه ماه در یخچال یا فریزر نگه داشته اید و فراموش کرده بودید استفاده کنید را داخل یک کیسه زباله بریزید و از نشت نکردن آن مطمئن شوید.

قفسه‌ها، کشو یا سایر بخش‌هایی که قابل جداسازی و جابه جایی هستند را از یخچال و فریزر بیرون بیاورید. برای سرعت دادن به کار، این وسایل را در نزدیکی سینک آشپزخانه قرار دهید تا تمیز کردن و شستن آن‌ها آسان‌تر باشد. اگر می‌خواهید یخچال خود را سریع تمیز کنید، لازم نیست که تمام قفسه‌ها را بیرون بیاورید. اما بیرون آوردن آن‌ها برای تمیز کردن یخچال به طور کامل لازم است. 

 قفسه‌ها، کشو‌ها و دیگر سطوح را با یک اسفنج نرم و مایع ظرف شویی مناسب بشویید. بعد از شستشو با یک دستمال نرم وسایل را خوب خشک کنید. وسایل یخچال را نباید داخل ماشین ظرفشویی قرار دهید. قفسه‌های شیشه‌ای سرد را با آب گرم نشویید. تغییر دمای ناگهانی می‌تواند شیشه را بشکند. برای شستشوی قفسه‌های شیشه‌ای می‌توانید از آب سرد استفاده کنید و یا قبل از شستشو اجازه دهید تا دمای قفسه به دمای اتاق برسد.

دیواره‌های داخل یخچال و فریزر را با محلول تمیز کننده مناسب تمیز کنید. هر گونه لکه‌های بزرگ یا قدیمی را با یک پارچه یا اسفنج از سطوح پاک کنید.

در داخل یخچال نباید از یک مایع ظرف شویی یا تمیزکننده با بوی قوی استفاده کنید، چرا که ممکن است بوی آن در یخچال مانده و غذاهایی که پس از تمیز شدن درون یخچال قرار می‌دهید این بو را به خود جذب کند. به جای آن می‌توانید از یکی از مخلوط ۲ قاشق غذاخوری جوش شیرین و ۱ لیوان آب گرم یا مخلوط ۱ پیمانه سرکه سیب و ۳ پیمانه آب گرم استفاده کنید.

برای تمیز کردن یخچال و پاک کردن لکه‌های بسیار سفت و سخت از خمیر دندان سفید رنگ استفاده کنید و خیمر دندان را با اسفنج روی آن بکشید. خمیردندان به عنوان یک پاک کننده عالی عمل می‌کند و بعد از روشن شدن یخچال بوی خوبی نیز خواهد داشت.

 دقت کنید که داخل در یخچال خوب تمیز شوند. اگر در یخچال شما فضای قفسه‌ای دارد و زیاد از آن استفاده می‌کنید، آن جا را نیز با یک پاک کننده شیمیایی یا یک محلول خانگی پاک کنید.

پس از تمیز کردن یخچال قبل از قرار دادن قفسه‌ها، کشو‌ها و سایر وسایل درون یخچال آن‌ها را با یک دستمال خوب خشک کنید و مطمئن شوید که دیواره‌های داخلی یخچال نیز خشک و تمیز شده باشند.

واشر یخچال را با استفاده از یک محلول مخلوط شده از ½ آب و ½ سرکه یا سفید کننده تمیز کنید. واشر را با محلول خیس نکنید، زیرا چسبندگی واشر را خراب می‌کند. واشر را خوب خشک و سپس با روغن درخت چای، روغن زیتون یا لوسیون بدن آن را جلا دهید، این کار باعث می‌شود واشر یخچال حالت انعطاف پذیری خود را حفظ کند.

 مواد غذایی را داخل یخچال بگذارید. قبل از قرار دادن مواد غذایی داخل یخچال، بطری یا ظرف آن را خوب پاک کنید و سپس آن‌ها را با نظم در یخچال قرار دهید. همچنین، تاریخ انقضا مواد بسته بندی که سریع‌تر خراب می‌شوند را بررسی کنید.

 مرحله دوم: تمیز کردن بدنه بیرونی یخچال

برای تمیز کردن بدنه یخچال تمام سطوح بیرونی یخچال و فریزر، از جمله جلو، پشت، اطراف و بالا را خوب بشویید.

یخچال را به جلو بکشید تا همه طرف آن قابل تمیز کردن باشد. برای جلوگیری از شکستن کفی چوبی یخچال هنگام حرکت دادن یخچال از غلطتک استفاده کنید.

تمام سطوح بیرونی را با استفاده از یک حوله و محلول پاک کننده همه منظوره تمیز کنید.

مرحله سوم: تمیز کردن شبکه خنک کننده پشت یخچال (کویل) و فن تهویه هوا

در این مرحله از تمیز کردن یخچال اگر کویل‌های یخچال با گرد و غبار، مو و جرم پوشیده شده باشد، گرما به درستی خارج نمی‌شود و باعث می‌شود که کمپرسور یخچال و فریزر برای خنک کردن یخچال تحت فشار قرار بگیرد. خنک کننده یخچال و فریزر هر شش ماه  باید تمیز شود تا شرایط مطلوب خود را حفظ کند.

سیم یخچال و فریزر را از برق بیرون بکشید.

با استفاده از یک برس نرم به آرامی گرد و غبار و مو را از روی خنک کننده (کویل) پاک کنید. خیلی مراقب باشید که به آن‌ آسیبی وارد نکنید.

 یک پارچه نرم را مرطوب کرده و گرد و غبار را از روی فن تهویه نیز تمیز کنید.

پشت فن و کویل و تمامی قسمت‌های خنک کننده یخچال را با پارچه تمیز کنید و مواظب باشید هیچ قسمتی خیس یا نمدار نماند.

یخچال و فریزر را به برق متصل کنید و دستگاه را سر جای خود بر گردانید.

 نحوه استفاده از تمیزکننده‌های آشپزخانه برای تمیز کردن یخچال

برخی از تمیزکننده‌های آشپزخانه مانند پاک‌کننده‌های سطوح که در ترکیبات آن‌ها از روغن‌های مرکبات طبیعی استفاده‌شده است، برای تمیز کردن یخچال مناسب هستند اما لازم است از مصرف محصولات دیگر اجتناب شود.

تمیزکننده‌های آشپزخانه می‌توانند بسیار قوی بوده و  حاوی مواد شیمیایی زیادی باشند. به جای استفاده از تمیزکننده‌های شیمیایی، می‌توانید از مخلوط مایع ظرف‌شویی معمولی آشپزخانه و مقداری آب گرم برای تمیز کردن فضای داخل یخچال استفاده کنید. همیشه دستورالعمل‌هایی که روی محصولات پاک‌کننده و تمیزکننده نوشته‌شده است را دنبال کنید.

 نحوه استفاده از ضدعفونی‌کننده برای تمیز کردن یخچال

ضدعفونی‌کننده‌هایی ازجمله مایع سفیدکننده نباید هرگز برای تمیز کردن داخل یخچال استفاده شوند! مواد شیمیایی قوی در ضد عفونی کننده‌ها ممکن است مواد غذایی را آلوده و شخص مصرف کننده را بیمار کنند. برای تمیز کردن یخچال از تمیزکننده‌هایی استفاده کنید که ایمن باشند. بهترین انتخاب این است که از تمیزکننده‌های طبیعی استفاده کنید.

 نحوه استفاده از پاک‌کننده‌های طبیعی برای تمیز کردن یخچال

پاک‌کننده‌های طبیعی گزینه بسیار مناسبی برای تمیز کردن یخچال هستند و یخچال را بسیار تمیز و بهداشتی می‌کنند. جوش‌شیرین پاک‌کننده‌ای بسیار عالی برای از بین بردن لکه‌ها و جذب بوی بد است. سرکه سفید نیز برای تمیز کردن عناصر استیل ضد زنگ ازجمله دستگیره‌های یخچال (درصورتی‌که استیل باشند) مورد استفاده قرار می‌گیرد. فقط قبل از انجام این کار لازم است سرکه را در ناحیه کوچکی تست کرده تا مطمئن شوید که تأثیرات نامطلوبی بر جای نمی‌گذارد.

 اقدامات پیشگیرانه ساده برای حفظ تمیزی یخچال

برای اینکه هر بار مجبور به تمیز کردن یخچال نشوید باید از کثیف شدن آن جلوگیری کنید. از راهکارهای سریع و آسان برای حفظ پاکیزگی یخچال و فریزر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

به طور مرتب، محصولات داخل یخچال و فریزر را چک کنید و آن‌هایی را که تاریخ گذشته‌اند دور بیندازید. غذاهای کپک‌زده می‌توانند به مواد دیگر یخچال نیز سرایت کنند، پس سریعاً آن‌ها را از یخچال خارج کنید.

هر چه سریع‌تر خرده غذاها و موادی که داخل یخچال ریخته شده را تمیز کنید زیرا می‌توانند روی مواد دیگر یخچال بریزند و موجب ایجاد بوهای بد شوند بخصوص اگر یک بطری شیر ریخته شده باشد.

ظرف کوچکی را پر از جوش‌شیرین کرده و در قسمت پایین یخچال خود قرار دهید. جوش‌شیرین بوهای قوی را به خود جذب می‌کند.

لینک کوتاه : https://sobheman.com/?p=4658

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.