تاریخ : پنجشنبه, ۲۸ تیر , ۱۴۰۳ Thursday, 18 July , 2024
3

(تصاویر) از تامارین تا پلنگ ابری؛ ناآشناترین حیوانات دنیا

  • کد خبر : 4141
  • 19 دی 1401 - 15:46
(تصاویر) از تامارین تا پلنگ ابری؛ ناآشناترین حیوانات دنیا
امروز می خواهیم به گشتی متفاوت در دنیای حیوانات بپردازیم و موجوداتی کمتر شناخته شده را به شما معرفی کنیم. این موجودات در نقاط مختلفی از این کره خاکی زندگی می کنند و به سبب داشتن چهره ای جالب یا شیوه ی زندگی عجیب، متفاوت از سایر حیوانات شناخته می شوند.

«صبح من» با دانستنی‌ها: زمینی که در آن زندگی می کنیم بسیار گسترده تر از چیزیست که فکر می کنیم و جز انسان ها بسیاری دیگر از موجودات زنده را نیز در آغوش کشیده است؛ موجوداتی با ویژگی های متمایز که در جنگل ها، بیابان ها، دشت ها و حتی در اعماق آب ها به حیات خود ادامه می دهند و از آنچه که زمین در اختیارشان قرار داده بهره می برند.

بسیاری از این موجودات را بارها و بارها دیده و یا نامشان را شنیده ایم اما همه چیز به دیده ها و شنیده های ما ختم نمی شود و هستند موجوداتی که شاید هیچوقت، حتی در خیالات خود تصویری از آنها ندیده ایم و اصلا تصوری از وجودشان نداریم. 

به گزارش «صبح من»، امروز می خواهیم به گشتی متفاوت در دنیای حیوانات بپردازیم و موجوداتی کمتر شناخته شده را به شما معرفی کنیم. این موجودات در نقاط مختلفی از این کره خاکی زندگی می کنند و به سبب داشتن چهره ای جالب یا شیوه ی زندگی عجیب، متفاوت از سایر حیوانات شناخته می شوند. برخی از آنها به حدی قابل توجه هستند که شاید بعد از شناختشان، آرزوی دیدن آنها را در سر بپرورانید یا شاید اصلا بودنشان را باور نکنید.با ما همراه باشید تا از حیوانات ناشناخته زمین بیشتر بدانید.

عجیب ترین حیوانات دنیا

۱- ببر طلایی

یکی از شگفت انگیزترین موجوداتی که بر روی کره زمین زندگی می کند ببر طلایی است که به شدت در معرض خطر انقراض قرار دارد. این ببر خزهایی به رنگ طلایی روشن، پاهایی رنگ و رو رفته (سفید) دارد و خط‌های نارنجی کم رنگی بر روی بدنش دیده می شود. این ببرهای نادر و کمیاب هم، ژن ببرهای بنگال را دارند و هم از سوی دیگر دارای ویژگی هایی از ببر سفید هستند.

خز بدن این حیوان از حالت طبیعی ضخیم تر است و شاید به همین دلیل است که پوستش طرفداران بسیاری دارد. در حال حاضر ببر های طلایی باقیمانده، در مراکز حیات وحش نگهداری می شوند تا از انقراض آنها جلوگیری به عمل آید.

۲- تامارین امپراطور

تامارین امپراطور، یک گونه کوچک و بسیار جالب توجه از میمون هاست که در جنگل های بارانی و دشت های پرو و برزیل یافت می شود. نام این میمون ها از سبیل های سفید بلندشان نشآت می گیرد که شباهت بسیاری با سبیل امپراتور آلمانی، ویلهلم دوم، دارد.

 این جاندار، یک گونه کوچک از میمون هاست؛ حتی بالغ آن بیش از 17.7 تا ۳۰٫۴ سانتی متر رشد نمی کند و وزن آن به بیش از ۹۰۰ گرم نمی رسد. آنها دارای یک بدن خاکستری، یک دم قهوه ای و یک دم قرمز هستند و سبیل سفید آنها جالب توجه ترین ویژگی آنها به شمار می رود. تامارین امپراطور به عنوان یک موجود اجتماعی شناخته می شود و در گروه های کوچک با کمتر از ۲۰ عضو زندگی می کند.

۳- پلنگ برفی

پلنگ برفی جادویی ترین و خشن ترین موجود روی زمین است که به عنوان یکی از جانداران در معرض خطر از آن یاد می شود و تغییرات اقلیمی باعث شده تا جمعیت این موجود به کمتر از ۷۰۰۰ کاهش یابد.

 بدن و پاهای این موجود جادویی پوشیده از خز ضخیمی است و این مسئله باعث می شود تا به راحتی با شرایط آب و هوایی هیمالیا کنار بیاید و به زندگی خود در این کوه ها ادامه دهد. بدن آنها به رنگ سفید و خاکستری است و بر روی آن لکه های سیاهی دیده می شود. این رنگ آمیزی به پلنگ برفی این اجازه را می دهد که به راحتی در محیط اطراف خود را برای شکار پنهان سازد و سپس در فرصت مناسب حمله را آغاز نماید.

ساختار بدن این پلنگ بسیار جهش پذیر است به طوری که این موجود می تواند تا شش برابر طول بدن خود جهش داشته باشد و همین مسئله باعث می شود که به راحتی در مناطق سنگی و دامنه های پرشیب حرکت کند.

۴- زرافه گردن کوتاه

همه ما تا نام زرافه را می شنویم اولین چیزی که در ذهنمان شکل می گیرد تصویر گردن دراز این جاندار است اما جالب است که بدانید در گوشه ای از زمین زرافه گردن کوتاه نیز زندگی می کند. 

این موجودات عجیب در جنگل های جمهوری دموکراتیک کنگو زندگی می کنند و به واسطه ی کمبود زیستگاه مناسب، جمعیت آنها به شدت رو به کاهش بوده و تا به امروز به کمتر از ۲۲۰۰۰ رسیده است. پاهای این موجودات شبیه گوره خر است و گردن بلندشان زرافه را در ذهن تداعی می کند گرچه که از نظر اندازه هیچوقت به پای زرافه های اصلی نمی رسد.

بالغ این حیوان حدود ۱٫۵۲ متر قد دارد و  وزن آن تا ۳۵۰ کیلوگرم می رسد. گوش های بلند آنها شنوایی بسیار بالایی را برایشان فراهم کرده به طوری که می توانند آرام ترین صداها را نیز بشنوند.

۵- پلنگ ابری

پلنگ ابری یک موجود خجالتی و بسیار زیباست که در جنگل های آسیای جنوب شرقی زندگی می کند و کمتر در طبیعت دیده می شود. همانطور که از نام این جاندار بر می آید، بدن آن پر است از نقش هایی که شبیه به ابرهای آسمان هستند.

پلنگ های ابری از کوچکترین اعضای خانواده گربه سانان بزرگ هستند و بالغ آنها تنها بین ۱۶ تا ۲۲ کیلوگرم وزن دارد. بدن این جانداران به رنگ های زرد – قهوه ای می باشد و لکه های سیاه و سفید ابر مانندی بر روی آن دیده می شود. اندازه دم این پلنگ ها برابر با طول بدن آنهاست و کمک قابل توجهی به حفظ تعادل آنها می کند.

پاهای قوی و پنجه های تیز  باعث می شود تا این جانداران، بالاروندگان خوبی باشند و بیشتر وقت خود را در درختان بگذرانند. جنگل زدایی و شکار غیر قانونی توسط شکارچیان باعث شده تا امروزه کمتر از 10000 پلنگ ابری در طبیعت وجود داشته باشد.

۶- کبوتر نیکوبار

کبوتر نیکوبار پرنده ای به رنگ سبز آبی است که در جزایر نیکوبار خلیج بنگال یافت می شود و پرهایش درخشان تر از همه ی گونه های پرندگان است.

این پرنده از بزرگترین گونه های کبوتران است و بالغ آن با ۴۰ تا ۴۲ سانتی متر طول، بیش از ۶۰۰ گرم وزن دارد. امروزه جمعیت این پرنده پر زرق و برق به سبب از بین رفتن زیستگاه، کمبود منابع غذایی و تجارت حیوانات خانگی به شدت کاهش یافته و نسل آن به خطر انقراض نزدیک و نزدیک تر می شود.

۷- رنگینک آریارپه

رنگینک آریارپه یک پرنده فوق العاده زیبا و در عین حال بسیار خطرناک است که بومی برزیل می باشد و به سبب تخریب زیستگاه، فقط ۸۰۰ عدد از آنها در طبیعت وجود دارند.

ویژگی جالب این گونه این است که پرندگان مرد زیبا تر از زنان هستند، آنها پرهای سفید یکدست، تاج قرمز روشن و بال های سیاه و دم دارند اما بر روی پرهای ماده این پرنده، سایه زیتونی روشنی دیده می شود.

۸- پروانه بال شیشه ای

یکی از عجیب ترین گونه در میان حشرات، پروانه بال شیشه ای است که بال های شفافی دارد و نام گذاری آن هم به سبب وجود همین بال های متفاوت است. بافت بال این پروانه ها بسیار خاص می باشد و به گونه ای است که به جای انعکاس و پراکنده کردن نور، به آن اجازه می دهد تا عبور کند و همین امر موجب شفافیت بال ها می شود.

این پروانه های شگفت انگیز در جنگل های مرطوب و باغ های آمریکای مرکزی زندگی می کنند. دور بال های این پروانه ها خطی به رنگ قهوه ای تیره وجود دارد و هیمن امر موجب می شود که بتوانید آنها را ببینید. بدون این خطوط، تشخیص این پرنده ها در طبیعت امری تقریبا غیرممکن بود.

۹- میگوی آخوندکی

میگوی آخوندکی موجودی آبزی است که در آب های گرم اقیانوس هند و اقیانوس آرام یافت می شود و برخی آن را رنگین ترین موجودات اقیانوس، روی زمین می دانند چرا که پوسته بیرونی بدن آنها رنگ های خیره کننده ای همچون قرمز، نارنجی، سبز و آبی را در خود دارد.

علاوه بر بدن فوق العاده رنگارنگ، این میگوها یکی از پیشرفته ترین سیستم های دید را در میان جانداران دارند. چشمان آنها دارای ۱۶ قطب پذیرنده رنگ هستند در حالی که انسان ها فقط ۳ قطب دارند. بنابراین، چشم های این آبزیان می توانند رنگ های بیشتری نسبت به چشم های انسان را پردازش کنند و حتی می توانند نور ماوراء بنفش را نیز ببینند.

این میگوها در سریع ترین زمان ممکن می توانند یک سوراخ ایجاد کنند و قدرت سوراخ کنندگی آنها با یک گلوله کالیبر ۰٫۲۲ برابری می کند. همین ویژگی به آنها اجازه می دهد که پوسته سخت خرچنگ را به راحتی بشکنند و از آن تغذیه کنند.

۱۰- حشره خوار جهنده

حشره خوار جهنده یک پستاندار کوچک است که به طور انحصاری در آفریقا یافت می شود و ۲۰ گونه شناخته شده از آن در جنگل ها و چمنزارها زندگی می کنند.

این جانداران دارای اندام های باریک، پاهای بلند، دم بلند و چشم های بزرگ هستند و خز بدن آنها به رنگ های سیاه، قهوه ای، سفید و خاکستری می باشد. حشره خواران جهنده با کمک پاهای عقب بلند، می توانند مانند یک خرگوش جهش کنند و حس شنوایی و بویایی قوی به آنها این امکان را می دهد که به راحتی از دست شکارچیان فرار کنند وطعمه خود را نیز به راحتی بیابند.

سخن آخر

با ورود به دنیای حیوانات و گشت و گذار در آن موجوداتی را خواهید یافت که شاید تا به حال اسمشان را هم نشنیده اید. با هم تعدادی از این جانداران را مرور کردیم اما هنوز هم موجودات ناشناخته بسیاری در سراسر جهان وجود دارند. 

لینک کوتاه : https://sobheman.com/?p=4141

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.