تاریخ : جمعه, ۲۹ تیر , ۱۴۰۳ Friday, 19 July , 2024
2

روش هایی کاربردی برای پاک کردن لکه روغن از روی لباس

 • کد خبر : 9391
 • 06 اسفند 1401 - 16:03
روش هایی کاربردی برای پاک کردن لکه روغن از روی لباس
در حین غذا خوردن، آشپزی کردن و کارهای روغن کاری (مانند مکانیکی) همیشه این احتمال وجود دارد که با پاشیدن لکه روغن روی لباس خود مواجه شوید. مشکلی که بعد از آن پیش می‌آید وقت و انرژی است که باید برای پاک کردن این لکه صرف کنید! قسمت سخت ماجرا اینجاست که این لکه‌ها به راحتی و با شستشو از بین نمی‌روند و برای پاک کردن و از بین بردن آن به مواد دیگری نیاز  است که بتواند روغن را در خود حل کند.

«صبح من» با زندگی: در حین غذا خوردن، آشپزی کردن و کارهای روغن کاری (مانند مکانیکی) همیشه این احتمال وجود دارد که با پاشیدن لکه روغن روی لباس خود مواجه شوید. مشکلی که بعد از آن پیش می‌آید وقت و انرژی است که باید برای پاک کردن این لکه صرف کنید! قسمت سخت ماجرا اینجاست که این لکه‌ها به راحتی و با شستشو از بین نمی‌روند و برای پاک کردن و از بین بردن آن به مواد دیگری نیاز  است که بتواند روغن را در خود حل کند.

به گزارش صبح من، در این مقاله به بررسی ۱۱ روش کاربردی برای پاک کردن لکه روغن از روی لباس پرداخته‌ایم که با آنها می‌توانید لباس خود را مثل سابق تمیز و بدون لکه کنید.

 بهترین روش‌ها برای پاک کردن لکه روغن از روی لباس

 ۱. جوش شیرین و آب برای پاک کردن لکه روغن از روی لباس

یکی از کاربردهای جوش شیرین، پاک کنندگی است. برای پاک کردن لکه روغن از روی لباس با این ماده حیرت انگیز مراحل زیر را دنبال کنید:

 • مقداری جوش شیرین را با مقداری آب ترکیب کنید.
 • خمیری که از جوش شیرین آماده شده است را روی لکه‌های چربی بمالید و اجازه دهید خمیر به طور کامل خشک شود.
 • بعد با یک فرچه خمیر را از روی لباس پاک کنید.
 • سپس اثرات باقی مانده از لکه‌های چربی را به مایع ظرفشویی آغشته کرده و آن را ۲۰ دقیقه در آب گرم بگذارید.
 • لباس را از آب خارج کنید و آن را آبکشی کنید.

نکته: به جای جوش شیرین می‌توانید از آرد ذرت نیز استفاده کنید.

۲. مایع ظرفشویی و آب داغ

مایع ظرفشویی یکی از بهترین حلال‌های چربی است که برای از بین بردن چربی داخل ظروف نیز از آن استفاده می‌شود. برای پاک کردن لکه روغن از روی لباس نیز می‌توانید از مایع ظرفشویی استفاده کنید. برای این کار مقدار زیادی مایع ظرفشویی را روی لکه ریخته و چند دقیقه بگذارید بماند. سپس با آب داغ پر فشار شروع به شستن لکه کنید. این روش به میزان زیادی لکه چربی را از بین می‌برد. همچنین می‌توانید قبل از استفاده از مایع ظرفشویی، چند دقیقه لباس را در آمونیاک خیس کنید، سپس مایع را به آن اضافه کنید.

نکته: برای کار و استفاده از آمونیاک حتما از دستکش و ماسک مناسب استفاده کنید.

 ۳. نشاسته‌ی ذرت و سرکه برای پاک کردن لکه روغن از روی لباس

این روش برای پارچه‌های حساس مانند جیر استفاده می‌شود. نشاسته‌ی ذرت را روی لکه‌های چربی بریزید و به مدت ۳۰ دقیقه صبر کنید تا جذب پارچه شود. سپس از یک فرچه‌ی برای تمیز کردن نشاسته استفاده کنید. حال یک پارچه تمیز بدون پرز را در سرکه زده و به آرامی روی لکه بمالید و بگذارید خشک شود.

همچنین نشاسته را می‌توان برای پاک کردن لکه روغن از روی لباس لی استفاده کرد. لکه روغن کهنه باشد یا جدید نشاسته راه حل موثری است. پارچه لی را روی سطح صاف قرار دهید و مقداری نشاسته روی لکه روغن بریزید تا روی لکه را کاملا بپوشاند. بعد از یک ساعت با دست یا یک مسواک قدیمی نشاسته‌ها را روی شلوار بمالید و بعد با یک اسفنج مرطوب آن را پاک کنید.

 ۴. استفاده از گچ برای پاک کردن لکه روغن از روی لباس

گچ یک پودر نرم است که می‌تواند به راحتی چربی را جذب کند؛ از این رو به از بین بردن و پاک کردن لکه روغن از روی لباس سرعت می‌بخشد. برای انجام این روش مقداری گچ سفید را روی لکه بمالید و ۱۵ دقیقه بگذارید بماند. سپس با آب سرد شستشو دهید. پس از خشک شدن چربی به صورت کامل از بین می‌رود.

۵. استفاده از پودر بچه برای پاک کردن لکه روغن از روی لباس

استفاده از پودر بچه نیز روشی موثر در پاک کردن لکه روغن از روی لباس به شمار می‌آید. برای این کار مراحل زیر را دنبال کنید:

 • مقداری پودر بچه را دقیقا روی لکه بریزید.
 • پس از چند دقیقه به آرامی با یک دستمال پودر بچه را از روی لباس بردارید.
 • سپس کمی مایع شستشو را روی لکه ریخته و با مسواک به صورت دورانی بکشید و پس از پاک شدن لکه آن را آب بکشید و بگذارید در هوای آزاد خشک شود.

نکته: دقت کنید که در این روش، پودر بچه روی بقیه جاهای لباس ریخته نشود.

۶. استفاده از بنزین و اتو

در صورتی که لکه تازه باشد می‌توانید یک دستمال تمیز زیر لکه روغن پهن کنید و اتو را روی دستمال بکشید تا روغن جذب دستمال شود. اگه لکه روغن با این روش پاک نشد، مقدار نصف لیوان الکل را با نیم قاشق چای خوری بنزین مخلوط کنید. مخلوط را روی قسمت لکه دار لباس بریزید و اجازه دهید خشک شود. در نهایت لباس‌های خود را با مواد شوینده‌ی لباس شستشو دهید.

۷. نمک و الکل برای پاک کردن لکه روغن از روی لباس

این محلول برای رفع لکه‌های چربی در پارچه‌های ضخیم از جمله جین و کتان مناسب است. در ابتدا نمک و الکل را به نسبت ۱ به ۳ با هم مخلوط کنید و سپس مخلوط را روی لکه‌های چربی بمالید و اجازه بدهید این محلول به مدت ۱۵ دقیقه روی لکه بماند. در نهایت لباس‌های خود را به طور معمول شستشو دهید. 

۸. استفاده از اسپری مو

در این روش اسپری مو را کامل روی لکه روغن پاشیده و پس از ۱۵ دقیقه لباس را داخل ماشین لباسشویی قرار دهید و بگذارید در معرض هوا خشک شود. اگه باز هم لکه روی لباس باقی ماند مجدد این روش را تکرار کنید.

 ۹. استفاده از نوشابه برای پاک کردن لکه روغن از روی لباس

یکی از کاربردهای شگفت انگیز نوشابه، خاصیت پاک‌کنندگی است که می‌تواند تقریبا هر چیزی را تمیز کند. در صورتی که لکه هنوز تازه است، قسمت لکه‌دار لباس را داخل نوشابه گذاشته و بگذارید ۲ ساعت در آن بماند. سپس لباس خود را داخل ماشین لباسشویی گذاشته و آن را بشویید.

 ۱۰. آلوئه ورا

ژل آلوئه ورا نیز پاک کردن لکه روغن از روی لباس مفید است. برای این کار ابتدا لباس را خیس کنید و بعد ژل را روی لکه بمالید. با تکرار این کار، لکه کم کم محو خواهد شد.

 ۱۱.  پاک کردن لکه روغن از روی لباس با نمک

مقداری نمک درشت را روی لکه روغن لباس بریزید و با دستمال کاغذی روی آن بمالید. این مواد چربی را به خود جذب می‌کنند و باعث می‌شوند که لباس تمیز شود. بعد با یک ماده شستشو معمولی محل لکه را بشویید.

 نکات مهم برای پاک کردن لکه روغن از روی لباس

 • هر چه زودتر اقدام به پاک کردن لکه‌ها‌ی چربی کنید، احتمال بیشتری وجود دارد که بتوانید آنها را از بین ببرید.
 • قبل از استفاده از هر راه‌حلی، آن را در یک قسمت کوچک تست کنید تا مطمئن شوید که پارچه را خراب نمی‌کند.
 • قبل از استفاده از پاک کننده‌های لکه‌های چربی، دستورالعمل شستشوی درج شده روی برچسب‌های لباس را بخوانید.
 • در صورتی که از پاک‌کننده‌های صنعتی لکه‌ی چربی استفاده می‌کنید، به یاد داشته باشید که برچسب‌های محصول را به دقت بخوانید و دنبال کنید تا به درستی از آن استفاده کنید و همچنین از اقدامات احتیاطی مطلع باشید.
لینک کوتاه : https://sobheman.com/?p=9391

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.