تاریخ : پنجشنبه, ۳۰ فروردین , ۱۴۰۳ Thursday, 18 April , 2024
2

(تصاویر) با مدل‌های مختلف کوک، آشنا شوید

  • کد خبر : 9017
  • 02 اسفند 1401 - 15:53
(تصاویر) با مدل‌های مختلف کوک، آشنا شوید
انواع دوخت دستی که معروف به کوک خیاطی هستند با دست روی پارچه دوخته می شود در گذشته لباس ها را با دست می دوختند. برای همین دوخت های گوناگونی به وجود آمد که هر کدام از آن ها هم برای هدف ویژه ای استفاده می شد. در ادامه شما را با انواع دوخت با دست آشنا می کنیم.

«صبح من» با هنر: انواع دوخت دستی که معروف به کوک خیاطی هستند با دست روی پارچه دوخته می شود در گذشته لباس ها را با دست می دوختند. برای همین دوخت های گوناگونی به وجود آمد که هر کدام از آن ها هم برای هدف ویژه ای استفاده می شد. در ادامه شما را با انواع دوخت با دست آشنا می کنیم.

انواع کوک در خیاطی و کاربردهای آن

کوک ساده 

چنانچه بخواهیم انواع دوخت دستی را نام ببریم باید از پر کاربرد ترین آن ها آغاز کنیم. در حقیقت آسان ترین انواع دوخت دستی با سوزن کوک ساده است. بهتر است فاصله های این کوک را نیم تا یکی سانتی متر باشد. برای ظریف بودن بیشتر کار، تلاش کنید مقدار این فاصله ها را حفظ کرده و فاصله تا لبه پارچه را هم یکسان باشد. انواع دوخت دستی روی پارچه به صورت ساده برای وصل کردن درزها روی هم پیش از دوخت با چرخ خیاطی به کار می رود. انواع دیگر آن مثل کوک شلال قدری محکم تر از نوع ساده است.

  کوک شل

به کوک شل در اصطلاح کوک راهنما نیز گفته می‌شود و از آن برای نشانه گذاری خطوط الگو روی پارچه استفاده می‌شود، هرچند خیلی از افراد دست به دوخت از کاربن و رولت برای منتقل کردن خطوط الگو بر روی پارچه استفاده می‌کنند، ولی پیشنهاد خیاطان حرفه‌ای این است که در دزهای مخصوص مثل درزهای آستین و یقه، بهتر است از کوک شل برای نشاه گذاری استفاده شود.

 دوخت کوک شل همانند دوخت ساده است با این فرق که در آن، حلقه‌ای از نخ به‌ گونه شل بر روی پارچه باقی می‌ماند، باید دقت کرد که زمان دوخت کوک شل، نخ، گره زده نشود، به جز کوک زدن، دانستن شیوه قیچی کردن کوک شل، مهم و لازم است؛ برای قیچی کردن کوک شل، دو طرف پارچه را از طرفین به‌گونه‌ای می‌کشیم که اضافه نخ در میان دو تکه پارچه قرار بگیرد و آنگاه اضافات نخ را طوری که در هر دو سمت، قسمتی از آن باقی بماند، قیچی می‌کنیم.

 کوک زیگزاگ 

کوک زیگزاگ در حقیقت از انواع کوک های دشوار در خیاطی است. وقتی که می خواهیم یک پارچه را روی پارچه دیگر بدوزیم از این نوع دوخت استفاده می کنیم. چنانچه می خواهید از پشت پارچه کوک پیدا نباشد باید هر بار با سوزن یک نخ از پارچه را بگیرید.

 کوک دندان موشی 

کوک دندون موشی از گدشته برای دوختن سوراخ دکمه روی لباس استفاده می کردند. اکنون هم بیشتر برای انواع کوک های تزئینی روی لباس یا پارچه استفاده می کنند. نیاز به گفتن است یک اندازه بودن هر کدام از دندانه ها با هم در زیبایی آن ها خیلی اهمیت دارد.

 کوک بخیه

از کوک بخیه برای متصل کردن تکه‌های لباس استفاده می‌شود. این دوخت خیلی محکم است و مانند دوخت درزهای ساده در چرخ‎های خیاطی است.

 برای دوخت کوک بخیه، باید دوخت را از راست به چپ آغاز کرده و در هر کوک سوزن را در انتهای بخیه قبلی آغاز کنیم و به همین شکل ادامه دهیم.

 کوک نامرئی

این نوع کوک برای دوختن لبه های بالش دست دوز خیلی مناسب است. این کوک دیده نمی شود و به همین علت لبه ها را زشت نمی کند. از نخی استفاده کنید که با پارچه تان هماهنگ باشد. 

 سوزن را نخ نموده و انتهای نخ را گره بزنید. و سوزن را از داخل لای درز بیرون بیاورید تا انتهای گره پنهان باشد. 

 سوزن را از نقطه خروج نخستین کوک وارد کنید تا مجددا به داخل پارچه برگردد.نکته اینجاست که دو طرف پارچه باید دقیقا در یک نقطه بر روی هم باشند تا کوک دیده نشود.

 سوزن را خیلی کم حرکت دهید و در همان طرف ادامه دهید. نخ را از داخل کوک بکشید و سوزن را به طرف دیگر پارچه بروید، وارد همان نقطه ای شوید که از طرف دیگر وارد شدید. نخ را کشیده و مرحله ۴ را تکرار کنید به طرف دیگر پارچه بروید. 

 بعد از بسته شدن لبه، نخ مثل پله های نرده بان دو سمت پارچه را به هم متصل می کند. 

برای اینکه کوک ها دیده نشوند، انتهای نخ تان را محکم کنید. به یاد داشته باشید که همیشه از نخی استفاده کنید که به رنگ پارچه است. 

لینک کوتاه : https://sobheman.com/?p=9017

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.