تاریخ : شنبه, ۱ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Saturday, 20 April , 2024
2

آموزش روش شستشوی عروسک‌ها

  • کد خبر : 8239
  • 25 بهمن 1401 - 13:24
آموزش روش شستشوی عروسک‌ها
همیشه قبل از اقدام به تمیز کردن عروسک‌ها ، باید برچسب روی آن را مطالعه کنید . استفاده از صابون برای عروسک عموماً ایمن است . بعد از شستن نیز باید مطمئن شوید که داخل و خارج عروسک پرشده کاملاً خشک‌شده باشد تا از ایجاد کپک و قارچ جلوگیری کرده باشید .

«صبح من» با زندگی: عروسک‌های پرشده با مواد برای کودکان و دختران بسیار جذاب هستند ، اما شستن و تمیز کردن آن‌ها روش خاص خود را دارد تا اینکه خراب نشوند .

به گزارش صبح من، همیشه قبل از اقدام به تمیز کردن عروسک‌ها ، باید برچسب روی آن را مطالعه کنید . استفاده از صابون برای عروسک عموماً ایمن است . بعد از شستن نیز باید مطمئن شوید که داخل و خارج عروسک پرشده کاملاً خشک‌شده باشد تا از ایجاد کپک و قارچ جلوگیری کرده باشید .

شستشو با ماشین لباسشویی

چه عروسک‌هایی را می‌شود شست ؟

حتماً قبل از اقدام به شستن عروسک برچسب روی آن را بخوانید تا مطمئن شوید که عروسک قابل شستن است .

عروسک‌هایی را که نمی‌توان با ماشین لباسشویی شست :

۱ – عروسک‌های دارای جعبه موسیقی در داخل آن‌ها

۲ – عروسک‌های خیلی قدیمی ، شکننده و خزدار

۳ – عروسک‌های دارای قطعات چسبی مثل : چشم ، پا ، دست ، گوش یا پولک

۴ – عروسک دارای لباس ظریف که نمی‌توان آن را به‌راحتی جدا کرد

۵ – عروسک‌های پرشده با توپ‌های فومی بجای پنبه

عروسک را به‌خوبی بررسی کنید که آیا نیازی به جدا کردن قطعه‌ای از عروسک هست ؟ آیا قسمت شلی در آن وجود دارد که نیاز به مراقبت داشته باشد ؟ مطمئن شوید که آسیبی به عروسک یا ماشین لباسشویی وارد نمی‌شود .

ماشین لباسشویی شما از چه نوعی است ؟

بهتر است ماشین لباسشویی شما بدون پرده باشد ، یعنی از نوع ماشین لباسشویی ایستاده ( درب از بالا ) نباشد .

بهتر است که عروسک را در ماشین لباسشویی پر از لباس‌های دیگر شستشو دهید تا اینکه فقط عروسک را به تنهایی بشورید .

در صورت امکان عروسک را داخل کیسه توری بگذارید. با استفاده از توری می‌توانید از عروسک خود بیشتر محافظت کنید تا آسیب نبیند .

ماشین را روی حالت ظریف یا ملایم تنظیم کنید. حتی شستشو روی حالت نرمال ماشین لباسشویی می‌تواند برای عروسک شما مقداری قوی باشد . از آب گرم یا سرد می‌توانید استفاده کنید . از آب داغ استفاده نکنید ، زیرا ممکن است باعث حل کردن چسب موجود در عروسک شما شود .

شستشو با دست

برچسب را مطالعه کنید . ممکن است روی برچسب عروسک شما نوشته‌شده باشد که با دست یا به‌صورت ملایم و ظریف شسته شود که در این صورت شما نمی‌توانید آن‌ را در ماشین لباسشویی بشورید ، زیرا ممکن است به آن آسیب بزنید .

شما نباید فقط لکه‌ها را به‌صورت سطحی تمیز کنید ، زیرا ممکن است کثیفی و بو به داخل عروسک نیز نفوذ کرده باشد و با تمیز کردن سطحی آن نتیجه مطلوب به دست نیاید .

سینک را با آب سرد پرکنید و ۱ پیمانه صابون ملایم به آن اضافه کنید . در داخل سطل یا ظرفی بزرگ نیز می‌توانید این کار را انجام دهید . نوع صابون را چک کنید تا با جنس عروسک شما مشکلی نداشته باشد . صابون‌های قوی ممکن است باعث از بین بردن رنگ یا آسیب به عروسک شوند .

هشدار : مقدار زیادی صابون استفاده نکنید ، زیرا ممکن است آبکشی را سخت کند .

عروسک را در آب و صابون غوطه‌ور کنید . عروسک را کاملاً در آب غوطه‌ور کنید تا آب و صابون به اجزاء داخلی عروسک نفوذ کردن و با لکه‌ها بجنگد .

با دست و به‌آرامی عروسک غوطه‌ور شده را تمیز کنید . با دست لکه‌ها را بمالید تا تمیز شوند .

به‌خوبی صابون را آبکشی نمایید . عروسک را به‌خوبی آبکشی نمایید تا تمامی صابون موجود در آن خارج شود . تا جاییکه می‌شود آب داخل عروسک را خارج کنید . عروسک را تکان ندهید یا اینکه نچلانید . عروسک را در حوله بپیچید و مقداری آن را فشار دهید تا آب داخل آن خارج شود .

البته ممکن است بتوانید به‌صورت ملایم عروسک را بچلانید ، اما عروسک‌های قدیمی ممکن است به‌سادگی با این کار از هم بپاشند .

عروسک را بگذارید تا خشک شود . عروسک را دوباره پف داده و شکل دهید . اجازه دهید مقداری خشک شود . عروسک را در نور مستقیم آفتاب یا حرارت مستقیم قرار ندهید ، زیرا ممکن است رنگ آن از بین برود یا شکل آن تغییر کند .

لکه‌های نقطه‌ای و سطحی را تمیز کنید . اگر کثیفی کمی روی عروسک هست یا اینکه نمی‌شود آن را شست ، با استفاده از شوینده ملایم یا شامپو کف درست کرده و با آن لکه را از بین ببرید . حواستان باشد که از شوینده قوی استفاده نکنید .

با توجه به اینکه بچه ممکن است عروسک را در دهان خود بگذارد ، باید حواستان باشد که مواد مضری در شستشو بکار نبرید . دستمال مرطوب یا شوینده خود بچه نیز مناسب است .

از جوش‌شیرین و کیسه‌زباله استفاده کنید . اگر عروسک شما سایزش متوسط است ، آن را داخل یک کیسه به همراه نصف پیمانه جوش‌شیرین بگذارید . اگر عروسک مقداری بزرگ است ممکن است نیاز باشد تا ۱ پیمانه جوش‌شیرین داخل آن بریزید .

کیسه را ببندید و مقداری تکان دهید و به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بگذارید تا بماند ، سپس اگر عروسکتان مقاومت خوبی دارد ، روی آن جاروبرقی بکشید .

خشک‌کردن عروسک

عروسک را روی طناب پهن کنید . قبل از گذاشتن عروسک روی طناب مطمئن باشید که عروسک فقط مرطوب باشد نه اینکه آب از آن بچکد . در روزی آفتابی عروسک را روی طناب پهن کرده و بگذارید تا خشک شود .

آفتاب یک لکه بر و ضدعفونی‌کننده است . اگر به‌صورت نقطه‌ای عروسک را تمیز کرده باشید ، نیازی به گذاشت آن در مقابل آفتاب نیست ، زیرا زیاد خیس نشده است .

عروسک را با هوا خشک‌کنید . اگر هوا آفتابی نیست ، بگذارید تا عروسک با هوا خشک شود . فقط عروسک را به‌دوراز دسترس کودکان و حیوانات قرار دهید تا خشک شود .

از سشوار استفاده کنید . اگر روی برچسب عروسک نوشته‌شده بود که می‌توانید از سشوار استفاده کنید ، سشوار را روی درجه حرارت کم یا سرد قرار داده و عروسک را خشک‌کنید .

درست است که با باد گرم می‌توان به‌سرعت عروسک را خشک کرد ، اما ممکن است به عروسک یا خز آن آسیب وارد کند.

مطمئن شوید که داخل و خارج عروسک کاملاً خشک‌شده است . خشک شدن داخل عروسک زمان بیشتری نسبت به خشک شدن خارج آن نیاز دارد .

شما باید مطمئن شوید که داخل عروسک هم کاملاً خشک‌شده است ، زیرا می‌تواند باعث رشد کپک شود که برای کودکان خطرناک است . می‌توانید از سشوار برای سریع‌تر خشک شدن عروسک استفاده کنید .

عروسک را دوباره شکل دهید . ممکن است خشک‌کردن باعث تغییر شکل عروسک از حالت اصلی شود ، بنابراین آن را مانند روز اول شکل دهید .

نکات مهم

۱ – بعد از استفاده از هرگونه اسپری روی عروسک ، قبل از بازی کردن مطمئن شوید که کاملاً خشک‌شده باشد .

۲ – بعد از استفاده کردن از اسپری تمیزکننده ، می‌توانید از اسپری خوشبوکننده هوا نیز استفاده کنید .

۳ – حتی اگر روی برچسب عروسک نوشته‌شده باشد که فقط به‌صورت سطحی شسته شود ” surface wash ” ، ممکن است مشکلی با شستشو با ماشین لباسشویی ایجاد نشود .

۴ – قبل از شستشو در ماشین لباسشویی ، عروسک را در داخل ملافه یا پارچه‌ای بپیچید تا از گیرکردن اجزاء آن در ماشین لباسشویی جلوگیری کرده باشید .

۵ – عروسک را خیلی سفت نسابید .

۶ – درصورتی‌که روی برچسب عروسک نوشته‌شده بود ” شستشو سطحی ” ( surface wash ) ، آن را با ماشین لباسشویی نشورید . توجه داشته باشید که بیشتر عروسک‌ها فقط مجاز به شستشوی سطحی هستند .

لینک کوتاه : https://sobheman.com/?p=8239

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.