تاریخ : سه شنبه, ۲ مرداد , ۱۴۰۳ Tuesday, 23 July , 2024
1

از ۱.۸ میلیون تا ۱۲.۵ میلیون؛ اعلام حداقل و حداکثر عیدی

  • کد خبر : 7712
  • 20 بهمن 1401 - 16:01
از ۱.۸ میلیون تا ۱۲.۵ میلیون؛ اعلام حداقل و حداکثر عیدی
میزان عیدی کرامندان به رغم رشد بیش از چهل درصدی تورم تنها دویست هزار تومان نسبت به سال گذشته افزایش یافته است. به این ترتیب کارمندان دولت و بازنشستگان کمترین عیدی را دریافت خواهند کرد.

«صبح من» با اقتصاد: شمار معکوس برای پرداخت عیدی کارگران و کارمندان در آستانه آخرین ماه سال داغ شد .

به گزارش «صبح من»؛ هر چند هنوز مباحثه درباره میزان افزایش حقوق کارمندان آغاز نشده و پیش‌بینی دولت درباره میزان افزایش حقوق کارمندان در بودجه سال آینده نیز نتوانسته است رضایت نیروی کار شاغل در ایران را جلب کند، میزان عیدی اعلام شده برای کارمندان شوکی تازه را به افکار عمومی وارد کرد .

عیدی کارمندان دولت چقدر است؟

با تصویب هیات وزیران میزان و ضوابط پرداخت پاداش پایان سال ۱۴۰۱ (عیدی) کارکنان و بازنشستگان دولت تعیین شده است.

به موجب این مصوبه به دستگاه‌های اجرایی، نیروهای مسلح، وزارت اطلاعات و سازمان انرژی اتمی ایران اجازه داده شد به کارمندان خود (اعم از رسمی، ثابت، پیمانی، خرید خدمت، قراردادی و موقت) و اعضای هیئت علمی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی و تحقیقاتی و قضات که بطور تمام وقت اشتغال به کار دارند (به استثنای کارگران شاغل در کارگاه های مشمول قانون کار)، مبلغ ثابت ۱۸ میلیون ریال به نسبت مدت خدمت تمام وقت در سال ۱۴۰۱ به عنوان پاداش آخر سال (عیدی) در بهمن ماه سال جاری از محل بودجه مصوب دستگاه های اجرایی پرداخت نمایند.

پرداخت پاداش آخر سال (عیدی) به کارکنان خرید خدمت، قراردادی و موقت به نسبت خدمات تمام وقت آنان در سال ۱۴۰۱ بوده و در هر حال میزان عیدی این گونه افراد از ۵۰ درصد رقم مذکور کمتر نخواهد بود.

بازنشستگان چقدر عیدی می‌گیرند؟

بر اساس مصوبه هیات وزیران میزان پرداخت پاداش آخر سال بازنشستگان، مستمری بگیران، حقوق وظیفه از کارافتادگی، حقوق وظیفه وراث مستخدمین متوفای مشمول صندوق بازنشستگی کشوری، سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح و سایر صندوق‌های بازنشستگی و نیز شهدا و جانبازان از کار افتاده کلی نیز به مبلغ ثابت ۱۸ میلیون ریال حسب مورد از محل بودجه مصوب صندوق بازنشستگی یا دستگاه اجرایی ذیربط قابل پرداخت است.

عیدی بازنشستگان مشمول صندوق بازنشستگی کشوری که در سال ۱۴۰۱ حق عائله مندی، اولاد و بیمه خدمات درمانی آنها را صندوق مذکور پرداخت نموده، توسط آن صندوق قابل پرداخت است و سایر مواردی که مشمول صندوق های یاد شده نیستند، از محل اعتبارات دستگاه اجرایی، سازمان یا شرکت دولتی ذی ربط قابل پرداخت است.

پیش‌بینی شده است خدمت نیمه وقت بانوان از لحاظ اجرای این تصویب نامه، تمام وقت محسوب شود و معلمان حق التدریس نیز نسبت به ساعات تدریس مشمول این تصویب نامه خواهند بود.

مبلغ این عیدی با توجه به تورم موجود و افزایش شدید قیمت‌ها زا ظنر بسیاری از کارشناسان ناکافی است تا جایی که حمید حاج اسماعیلی، کارشناس بازار کار با انتقاد از میزان افزایش عیدی تاکید کرد: خساست دولت در پرداخت عیدی پایان سال هیچ توجیه منطقی ندارد و متاسفانه رقم پایین پرداخت عیدی از طرف دولت مسبوق به سابقه است. میزان عیدی کرامندان به رغم رشد بیش از چهل درصدی تورم تنها دویست هزار تومان نسبت به سال گذشته افزایش یافته است. به این ترتیب کارمندان دولت و بازنشستگان کمترین عیدی را دریافت خواهند کرد.

کارگران چقدر عیدی می‌گیرند؟

تعیین میزان عیدی برای کارگران بر عهده شرای عالی کار است. بر اساس تصمیم شورای‌عالی کار، حداقل دستمزد کارگران برای یک شخص مجرد در سال جاری پنج میلیون و ۶۷۹ هزار و ۷۵۰ تومان است. این در حالی است که، حداقل حقوق پایه مبنای محاسباتی عیدی ۱۴۰۲ است که بدون در نظر گرفتن حق مسکن و بن کارگری چهار میلیون و ۱۷۹ هزار و ۷۵۰ تومان است.

بنابراین، عیدی در نظر گرفته شده برای کارمندان و کارگران حقوق‌بگیر زیر نظر قانون کار در نوروز ۱۴۰۲، بین هشت میلیون و ۳۵۹ هزار تومان تا ۱۲ میلیون و ۵۳۹ هزار و ۲۵۰ تومان است .

طبق تصمیم و نظر شورای عالی کار، تمام شرکت‌هایی که زیر نظر قانون وزارت کار فعالیت می‌کنند باید به کارمندان خود به ازای یک سال کار معادل ۶۰ روز آخرین دستمزد (حداقل عیدی) و ۹۰ روز آخرین دستمزد (حداکثر عیدی)، عیدی پرداخت کنند.

طبق این دستور، میزان پرداختی عیدی کارمندان نباید از ۶۰ روز دستمزد کمتر و از ۹۰ روز دستمزد بیشتر باشد. به این ترتیب اگر اگر عدد ۱۳۹,۳۲۵ تومان که مبلغ دستمزد روزانه در سال ۱۴۰۱ است را در ۶۰ ضرب کنیم، حداقل عیدی سال ۱۴۰۱ برابر با هشت میلیون و و ۳۵۹ هزار و ۵۰۰ تومان خواهد بود. بیشترین عیدی نیز از ضرب همین میزان دستمزد روزانه در ۹۰ روز به دست می‌آید که این رقم برابر با ۱۲ میلیون ۵۳۹ هزار و ۲۵۰ تومان خواهد بود.

نکته اینجاست که این عیدی به کسانی تعلق می‌گیرد که دوزاده ماه سال را کار کرده باشند. البته کسانی که کمتر از یک سال کار کرده باشد، نیز مشمول دریافت عیدی خواهند بود .

جدول زیر میزان دریافت عیدی برای کارگرانی که کمتر از یک سال سابقه کار را دارند روشن کرده است:

لینک کوتاه : https://sobheman.com/?p=7712

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.